کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
8 نكته بسيار مهم كه در مورد شرايط پرورش ماهي تيلاپيا بايد بدانيد! آموزش زبان ادب
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
آرشيو
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :من
تاريخ: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۲۲:۳۱

 

فيلم پرورش ماهي تيلاپيا در يزد :

نمايشگر ويديو
00:00
   
03:58

مطلب مشابه : ۸ نكته بسيار مهم كه در مورد شرايط پرورش ماهي قزل آلا بايد بدانيد!

اگر قصد داريد پرورش اين ماهي را بصورت مداربسته انجام دهيد بهتر است بدانيد كه هدف كلي در يك سيستم مداربسته پرورش آبزيان استفاده مجدد از آب و افزايش تراكم ماهي در استخرهاي پرورشي است. طبق محاسبات انجام شده، با احياي مجدد آب و ايجاد شرايط زيست مناسب در استخرها با تراكم بالا، مي‌توان مصرف آب را تا حدي كاهش داد كه اين امر مهم خود در پرورش و فراگير كردن اين روش توليد ماهي در مزارعي كه آب و زمين مختصري دارند، تحول به وجود مي‌آورد. به گزارش ايسنا، به نظر مي‌رسد پرورش اين نوع ماهي با توجه به ارزش اقتصادي بالا در دنيا، تأمين پروتئين غذايي، صادرات، اشتغال و ارزآوري را به همراه دارد كه البته بايد با ملاحظات زيست‌محيطي انجام شود تا امنيت ماهيان بومي در معرض خطر قرار نگيرد.

تيلاپيا1

زيستگاه ماهي تيلاپيا :

اگر اطلاعي در مورد زيستگاه اصلي ماهي تيلاپيا نداريد بايد بدانيد كه زيستگاه اصلي اين ماهي شرق آفريقا به ويژه كنيا مي‌باشد. ژاپني‌ها به دليل كمبود غذا، ماهي تيلاپيا را از مالزي به كشور خود بردند و به عنوان گونه پرورشي معرفي كردند. امروزه تيلاپيا در ژاپن، روسيه، هند و بخش‌هايي از آمريكا و اروپا بطور گسترده پرورش داده مي‌شود. بيشتر تيلاپياها ميكروفيت خوار هستند اما تعدادي از آنها گياهان عالي‌تر را ترجيح مي‌دهند و در محل‌هايي كه ديگر گونه‌هاي پرورشي از پلانكتون‌ها تغذيه مي‌كنند از گياهان عالي استفاده مي‌كنند. گونه‌هايي كه خارهاي آبششي كوتاه تر و زمخت تري دارند از ذرات غذايي بزرگتر تغذيه مي‌كند.

نكات مهم در پرورش ماهي تيلاپيا :

۱-اولين نكته در پرورش اين ماهي نقطه دمايي بالا براي تغذيه و زنده ماندن است. اين ماهي به هيچ عنوان نمي تواند در سرچشمه ها و رودهايي كه دماي پايين تر از ۱۳ درجه داشته باشند زنده بماند. عوامل محيطي يا شرايط آبزي پروري زيادي از جمله شوري، دما، اكسيژن، آمونياك و نيتريت و كدورت آب بر رشد ماهي تيلاپيا موثرند كه در اين ميان شوري و دما از اهميت بيشتري برخورداند؛ بنابراين اين موارد بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرند.

۲- اگر قصد درآمدزايي از محل پرورش ماهي تيلاپيا داريد بايد بدانيد كه فقط بايد از بچه ماهي تك جنس شده استفاده نماييد چون ماهيان ماده تيلاپيا اصلا بازدهي لازم براي توليد گوشت را ندارند . ماهي تيلاپيا در نرها ضريب تبديل غذا به گوشت را بشكل اقتصادي و مقرون به صرفه انجام ميدهد و ماده ها فاقد چنين خصوصيتي هستند .

۳- مطلب مهم ديگر اين است كه در پرورش ماهي تيلاپيا، تنها يك بار آبگيري انجام مي شود و در ادامه تنها بحث تصفيه آب در ميان است. در سيستم هاي گلخانه اي در هر ۱۰۰۰ متر مربع، مي توان ۱۵ تا ۲۳ كيلوگرم در هر متر مربع ماهي را پرورش داد. بنابراين با مصرف كم آب، مي توان اين ماهي را توليد كرد. تحمل آلودگي اين ماهي هم بالاست و با آب هاي آلوده ما همخواني دارد.

پرورش-ماهي

۴- ميزان سوخت و ساز(متابوليسم) ماهي تيلاپيا با افزايش شوري آب تشديد مي شود. به همين دليل آبزي پروران بايد ميزان خوراك دهي مناسب به آن ها را مدنظر قرار دهند. تحقيقات دانشمندان نيز بر اين نكته صحه مي گذارد؛ طبق اين تحقيقات در تيلاپياي رد با افزايش ۳۲ درصدي شوري آب، ۳۲ درصد نياز به تغذيه آن بيشتر شد

۵- نكته مهم ديگري كه آبزي پروران بايد آنرا رعايت نمايند اين است كه با افزايش دماي استخر پرورش ماهي از ۲۲ تا ۳۲ درجه سانتيگراد نرخ رشد برخي از گونه هاي تيلاپيا را همانند رد افزايش دهند. در ديگر ماهيان نيز دماي مطلوب ۱۸ تا ۳۶ درجه سانتيگراد اعلام شده است. اين در حالي است كه براي تحمل تيلاپيا در دماي پايين تر آبزي پروران موظف به اضافه كردن كلريد پلاسما و سديم به آبهاي استخر هستند.

۶- براي انجام تخم ريزي نياز به ۲۵ تا ۳۰ عدد ماهي ماده و حدود ۱۲ تا ۱۵ نر در هر ۱۰۰۰ متر مربع مي‌باشد. دماي آب لازم است بالاي ۲۵ تا ۳۰ سانتي گراد باشد لاروها در سن ۴ تا ۵ ماهگي با طولي معادل ۶ تا ۱۰ سانتي‌متر بالغ مي‌شوند. در آب و هواي معتدله توليد مثل در حدود ۲ ماه متوقف مي‌شود. مولدين تيلاپيا جمعيت خود را تا حد اشباع استخر افزايش مي‌دهند. براي جلوگيري از اين عمل روش‌هاي زير پيشنهاد مي‌گردد: كاهش مدت زمان رشد ماهي، استفاده از ماهيان شكارچي و تفكيك مولدين و لاروها.

حتماً بخوانيد : آموزش گام به گام نحوه تصفيه آب پرورش ماهي بصورت اصولي

۷-همچنين آبزي پروران بايد براي توليد تيلاپياي رد در استخرهاي آبي خود رژيم غذايي را به كار ببرند كه حداقل بين ۲۰ تا ۳۰ درصد پروتئين را در خود داشته باشند هر چند براي گونه هيبريدي تيلاپيا همان ۲۰ درصد پروتئين نيز براي افزايش انرژي آن كافي مي باشد.

۸- عوامل محيطي يا شرايط آبزي پروري زيادي از جمله شوري، دما، اكسيژن، آمونياك و نيتريت و كدورت آب بر رشد ماهي تيلاپيا موثرند كه در اين ميان شوري و دما از اهميت بيشتري برخورداند؛ بنابراين اين موارد بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرند.

مزيت ماهي تيلاپيا:

اين ماهي در اكوسيستم هايي كه بار مواد آلي در آن ها زياد است و خيلي از گونه ها حذف شده اند، مي تواند رشد كند. چون پيكره مواد آلي گياهي را به پيكره پروتئين حيواني تبديل مي كند.  ماهي تيلاپيا را مي توان با تراكم بسيار زياد، مصرف كم آب و غذاي ارزان توليد كرد كه مي تواند نقش برجسته اي در اقتصاد ملي ايفا كند.

توجه ! در صورتي كه اين ماهي به عنوان يك گونه مهاجم غيربومي وارد محيط‌هاي آبي شود به دليل مقاومت بالايي كه دارد رقيب جدي ساير گونه‌هاي بومي مي‌شود.

چنانچه سؤالي در اين خصوص داريد در بخش نظرات با ما در ميان بگذاريد تا به آن پاسخ دهيم.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تاریخ امروز
پیوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
پیوندهای سایت
  لينكي ثبت نشده است
آمار بازدیدکنندگان
ابزارک هاي وبلاگ